Summercore 2003


  • Powhatan Session: June 23-27, 2003 ... click here

  • Session#1: The Chapin School, New York, NY, July 14-18 ... click here

  • Session#2: The Chapin School, New York, NY, July 21-25 (Mon to Fri) ... click here

  • Session#3: Shorecrest Preparatory School, Tampa, FL, August 4-8 (Mon to Fri) .... click here for the 13 pictures by the 25 people in the Florida Summercore


HW Assignments from the Summercore Primer

List of The 19 Marathoners in Session One, July 14-18

Representing 12 Schools From 4 States: AZ (2) CA (1) TX (3) MA (1) NY (11) OH (1)

Name
State
Marathoner#
School
Job
Adrienne Bonnet AZ 2131 Phoenix Country Day School PreKindergarten Teacher
Alexandra Flood NY 2138 Hewitt School Head Kindergarten Teacher
Alona Scott NY 2132 The Brearley School Assistant Head of Lower School
Andy Taylor NY 2134 Horace Mann School Head of History, Middle School
Angie Gamez TX 2128 Kinkaid School Kindergarten Teacher
Barney Desroches CA 2139 Hamlin School Middle School Computer Teacher
Burnadette Morton-Johnson NY 2140 Chapin School Middle School Science Teacher
Christine Davis OH 2137 Columbus School for Girls Upper School Technology Director
Christine Mannetta NY 2141 Chapin School Head of School Office/Assistant Registrar
Don Thomas MA 2133 Dexter School Lead Fouth Grade Teacher
Irene Gottlieb NY 2136 The Hewitt School Grade One Teacher
Karen Nedbal NY 2143 Brearley School Biology Teacher/Head of Science Department
Karen Schulte TX 2142 St. Michael School Lower School Computer Teacher
Katie McKean AZ 2130 Phoenix Country Day School Fifth Grade Math and Social Studies Teacher
Kaylan Findley TX 2129 Kinkaid School Second Grade Teacher
Laurie Baum NY 2127 Ethical Culture Fieldston School Grade Five Teacher
Mary Wademan NY 2135 Brearley School Class IV Teacher
May Lyle NY 2144 St Hilda's and St. Hugh's School Techology Coordinator
Shana Negin NY 2145 Chapin School Middle School Computer Teacher

List of The 22 Marathoners in Session Two, July 21-25

Representing 10 Schools From 4 States: AZ (1) FL(1) NY (14) RI (3) TX (3)

Name
State
Marathoner#
School
Job
Anne Fry NY 2146 Ethical Culture Fieldston School Grade Three Teacher
Betsy Hunt RI 2147 Lincoln School Lower School Technology Coordinator
Bob Hendrickson AZ 2148 Phoenix Country Day School Anatomy & Physiology Teacher
Coco Hoguet NY 2149 Hewitt School Grade Six English and History Teacher
Connie Bryan RI 2150 Lincoln School Lower School Technology Coordinator
Dana Haddad NY 2151 Horace Mann School Asst. Director Nursery/Lower Div. Admissions
Diana Keinz TX 2152 Kinkaid School Grade Seven History Teacher
Doro Hallan RI 2153 Lincoln School Second Grade Teacher
Erin Martin NY 2154 Ethical Culture Fieldston School Ethics Teacher Grade 4-6
Frances Spector NY 2155 Ethical Culture Fieldston School First Grade Teacher
Freyda Rapp NY 2156 St.Luke's School Athletic Director
Jane Sullivan TX 2157 Trinity Valley School Second Grade Teacher
Joan Rosen NY 2158 Ethical Culture Fieldston School PreKindergarten Teacher
Kathy Gilstad FL 2159 Canterbury School Third Grade Teacher
Maryann Mazzacaro NY 2160 Ethical Culture Fieldston School Kindergarten
Michele Sands NY 2161 Ethical Culture Fieldston School Lower School Media Technology Librarian
Pat VanderWerff NY 2162 Horace Mann School Librarian
Patty Wright TX 2163 Trinity Valley School Upper School Spanish Teacher
Paul Wood NY 2164 Horace Mann School Middle School Science Teacher
Perry Aldige NY 2165 Chapin School Grade Three Teacher
Robert Carrano NY 2166 Ethical Culture Fieldston School Physics and Chemistry Teacher
Sara Adler NY 2167 Chapin School Head of Lower School

List of The 25 Marathoners in Session Three, August 4-8

Representing 12 Schools From 2 States: FL (22) TX (3)

Name
State
Marathoner#
School
Job
Anna Baralt FL 2180 Shorecrest Preparatory School Instructional Technologist K-4
Ansley Cowart FL 2173 St. Mary's Episcopal Day School Kindergarten Teacher
Ashley Mullis FL 2174 St. Mary's Episcopal Day School Grade Five Math and Language Arts
Brett Potesta FL 2171 Berkeley Preparatory School Second Grade
Carol Frame FL 2177 Canterbury School Grade Five Teacher
Carol Gramentine TX 2170 Trinity Valley School Third Grade Teacher
Cathie Barrett TX 2169 Trinity Valley School Third Grade Teacher
Cheryl Lenz FL 2189 Out of Door Academy Grade Five and Six Teacher
Dianna Tucker FL 2185 Shorecrest Preparatory School Grade Four Teacher
Elizabeth Bello-Camp FL 2178 Canterbury School Lower School Spanish and Computer Teacher
Gail Driscoll FL 2187 Berkeley Preparatory School Lower Division Technology Coordinator
Glendy Huene FL 2190 Out of Door Academy Library Media Specialist
Heather Overton FL 2182 Shorecrest Preparatory School KindergartenTeacher
Jan Herzik FL 2184 Canterbury School Director of Lower School
Jennifer Cox FL 2186 Canterbury School Math/Science Teacher (7-12)
Jim Kennon FL 2191 Out of Door Academy Physics Teacher
Karen Arrington TX 2193 Trinity Valley School Third Grade Teacher
Kate Burton FL 2181 Shorecrest Preparatory School Grade Four Teacher
L'Tanya Evans FL 2192 Out of Door Academy English Teacher/ Dean of Students
Leslie Long FL 2172 St. Mary's Episcopal Day School First Grade
Marci Meyer FL 2183 Shorecrest Preparatory School Sixth Grade Language Arts Teacher
Mikell Russo FL 2175 St. Mary's Episcopal Day School Grade One Teacher
Russ Ball FL 2188 Canterbury School Director and Geometry Teacher
Susan Ossenmacher FL 2179 Canterbury School Grade Four Language Arts Teacher
Tony Napodano FL 2176 Shorecrest Preparatory School Upper School Physics Teacher


Thirty Three Questions on Computer Vocabulary


Click here to hear some answers to some of the 33 questions recorded by previous Summercore participants

  1. One byte = _____
  2. One K = ________
  3. One meg = ______
  4. One gigabyte = ________
  5. One terabyte = ______
  6. A floppy disk with 2 holes holds ____ meg or ____ kor ______ bytes
  7. A typical memory stick holds ________ meg
  8. A ZIP disk holds ______ meg or ____ K
  9. A CD rom holds ______________ meg or ________ K
  10. A DVD disk holds _______ gig or ____ meg
  11. RAM refers to _____________
  12. ROM refers to _____________
  13. There are ___ bits in a byte
  14. Zip Drives, Digital Still Cameras and Memory Sticks tend to use the _____ port
  15. Digital Video Cameras use the _____ port
  16. Baud Rate refers to ______ and is expressed in _____ per second
  17. A File Server is a __________
  18. The Red Sox last won the World Series in __
  19. An MP3 file is ___________ and typically might be ____ megabytes
  20. Two reasons Mac files cannot be read on a PC include ____ and ____
  21. A program such as Conversions Plus allows _____________
  22. The Rule of 3 refers to the following 3 reminders when saving: ___ and __ and ___
  23. The fourth tip when saving is ________
  24. The point size of ___ equals 1 inch
  25. Use __ space(s) between sentences
  26. Pushing the ____ button repeatedly is a sign that you have not reached computer puberty
  27. The PC suffix for ___ is ___
  28. MP3 players are d__ ; tape players are a__
  29. HTML stands for H_____ T_____ M_____ L______
  30. A computer virus is __________________
  31. Two popular graphic file types are ____ and ____
  32. Two popular audio file types are ____ and ____
  33. Larry Bird's uniform number in binary is _ _ _ _ _ _ _ _

winner from summercore 2001 ... Lance Coon
winner from summercore 2001 ... Kirstin Yost
winner from summercore 2002 session#1 ... Cheryl Mitchell
12 people from summercore 2002 session#2 ... the most ever to win at the last Massachusetts Summercore ... the challenge is on for future Summercore sessions ;-)
the only person to win $33 in a Florida Summercore ... Marge Enberg (from NC not FL)
the first New Yorker to win $33 ... summercore 2003 session#1 where the HM rule from Andy was first proposed and accepted ("wait 1 or 2 more days for a non-tech person to try for the $33 before allowing a tech person to go for it") ... Alex Flood from Hewitt
the second New Yorker to win $33 ... Erin Martin from ECFS